Блокувати українсько-польський кордон польські перевізники почали у листопаді 2023 року. Згодом до страйків на кордоні долучилися польські фермери. На новорічно-різдвяні свята один з пунктів розблокували, проте у лютому цього року страйки поновили. В ефірі телемарафону "Єдині новини" речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко розповів, що на ранок 29 лютого у чергах стоїть 2200 вантажівок.

Як це вплине на український ринок Суспільному розказав економічний експерт Михайло Крапивко.

За словами Михайла Крапивко, через блокування кордону в Україні є складнощі з постачанням автогазу і ціна на паливо зростатиме. Також він зазначив, що разом з тим збільшиться вартість товарів внутрішнього ринку, адже, велика частина перевізників використовує автогаз. За словами фахівця, також можливе зменшення попиту на польські товари, зокрема на молочні продукти, побутову хімію і товари для тварин. Експерт припускає, що таким чином Польща втратить український ринок. Проте, аудитор зазначає, дефіциту товарів в Україні не буде, адже на ринок вийдуть постачальники з Румунії та країн Балкан.

“Ціни на прилавках можуть піднятися. Але це буде не таке значне підвищення, як очікують деякі експерти. Незначний вплив, десь до 2-3 відсотків від вартості”, - каже Михайло Крапивко.

Блокування українсько-польського кордону: експерт з Дніпра пояснив вплив на економіку та ціни

На думку аудитора, також блокування кордону призведе до зміни шляхів постачань з польського напрямку на румунський. Таким чином логістичне "плече" для України зменшиться, що знизить витрати наших фермерів.

Що відомо про протести польських фермерів

6 листопада 2023 року польські перевізники розпочали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестували на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску " Ягодин-Дорогуськ".

Польські перевізники, які від листопада блокували пункти пропуску на кордоні з Україною, 16 січня досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП та призупинили протест.

9 лютого фермери у Польщі розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Через декілька днів польські фермери оголосили, що мають намір 20 лютого заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Джерело