Мощун є у списку населених пунктів, які має комплексно відбудувати держава, за підтримки іноземних інвесторів

Уже опускають руки. Відновлення Мощуна на Київщині, який до тла спалили окупанти на початку повномасштабного вторгнення, і досі не розпочалося. Півтора року селяни оббивають пороги і просять про допомогу. Мощун навіть увійшов у державну програму відбудови. Проте і тут є нюанси. Журналіст "5 каналу" Віталій Залевський з'ясовував деталі. 

Став щитом для Києва: чому досі не розпочалося відновлення Мощуна – сюжет (Відео)

Марія веде нас до свого подвір'я. Тут колись стояв затишний двоповерховий будинок. Востаннє цілим жінка бачила його шостого березня торік, коли разом із родиною тікала від російських окупантів. Тоді тут точилася одна з ключових битв за Київ.

Наші бійці відігнали рашистів, але ціна визволення – зруйновані долі та знищені будинки.

"Я криком кричала! Весь труд, який я вклала. Я у всьому собі відмовляла. Люди на море їздили, а я построїла одну хату, потом другу. І прийшла, а тут одні розваліни", –згадує жителька садового товариства у Мощуні Марія Матейцева.

Усю зиму Марії з чоловіком довелося жити у лазні. Це все, що залишилося цілим на її подвір'ї після запеклих боїв. Там вони облаштували собі міні-кімнату. Вже цього літа волонтери та меценати побудували для родини тимчасовий будинок.

Але взимку тут буде холодно, тому Марія знову готується жити в лазні.

Мощун став щитом для столиці. У березні торік наші оборонці розгромили так звані елітні війська росії. Через бойові дії будинки або зруйновані вщент, або дуже пошкоджені. Але досі тут не можуть розпочати відбудову маленького героїчного села.

"Там немає де жити, там повністю знесений будинок. Немає де жити і тут, що ви бачите за моєю спиною. Нам треба допомога! Без допомоги ми не виїдемо з цієї скрути", – зазначає житель садового товариства у Мощуні Валентин Раєвський.

Після того, як рашистів вигнали з Київщини, жителям трохи допомагали іноземні фонди та волонтери – замінювали вікна, латали дахи. Та чимало будинків окупанти зрівняли із землею.

Мощун є у списку населених пунктів, які має комплексно відбудувати держава, за підтримки іноземних інвесторів. Це експериментальний проєкт, про який раніше оголосили в уряді. Серед шести, які потрапили у цей проєкт - п'ять уже починають відбудовувати. У Мощуні поки що нічого не рухається. Відновлення зруйнованого села на паузі. Садових товариств немає у генеральному плані Мощуна. Бо його межі затвЕрдили ще за радянських часів. За цей час село розрослося, зокрема, і садовими товариствами. А новий генплан відтоді не затвердили.

"За інформацією Гостомельської селищної військової адміністрації, до оголошення воєнного стану була розпочата процедура приєднання садових товариств до адміністративних меж Мощуна шляхом розробки оновленого Генерального плану населеного пункту. Процедура не була завершена, генеральний план не був затверджений Гостомельською селищною радою", – повідомляє заступник голови Київської ОВА Микола Бойко.

"Він призупинений, тому що немає повноважень у нашої військової адміністрації Гостомельської підписати генплан. Це не так просто! Вродє, і підписать. Но це треба подати на президента, на Верховну раду", – зазначає староста Мощуна Вадим Жердецький.

Вісімсот тридцять один житловий будинок пошкоджений у Мощуні та садових товариствах через бойові дії. Таку статистику надали у київській обласній військовій адміністрації, посилаючись на Гостомельську селищну раду. Проте ця цифра значно більша, запевняють жителі. Лише у садових товариствах близько тисячі пошкоджених будинків.

В обласній військовій адміністрації запевняють, продовжують шукати можливі варіанти вирішення проблеми. А поки жителі садових товариств стукають у всі депутатські двері.

"Відправили листи на Президента, на обладміністрацію, копію в Гостомель написали, підписи з людей збирали про те, що нам потрібна відбудова, нам потрібно тут жити", – розповідає голова садового товариства "Перець" у Мощуні Інна Жолуденко.

Багато молодих сімей, які жили тут до війни, втрачають надію. Повертатися нікуди. Село, яке врятувало Київ від рашистів, може просто зникнути.

Віталій Залевський, Орест Пона, "5 канал"

Дивіться також відео: ВІДБУДОВА ХАРКОВА: робота стоїть, НЕМАЄ КОШТІВ. Що кажуть місцеві жителі.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Джерело