Українські вчителі, незважаючи на відповідальну роботу, та щоденну завантаженість, насправді мають одну з найнижчих зарплат в Україні. Особливо мало отримують молоді педагоги, які не мають стажу роботи. Втім, і ті, хто старше, отримують більше лише завдяки тому, що законом передбачено надбавки до зарплати вчителів.

Стало відомо, які надбавки до зарплати належать учителям

Про те, які надбавки до зарплати передбачені для вчителів, пише rbc.ua, посилаючись на публікацію у профільному профспілковому виданні.

Молодий учитель, який тільки починає свій педагогічний шлях, отримує вкрай маленьку зарплату, яка складається з посадового окладу 5700 грн та різних надбавок, яких “набігає” ще на 1900 грн.

При цьому ті вчителі, які старші і вже мають стаж роботи у школі, отримують вищі виплати за рахунок численних надбавок і доплат.

Які надбавки передбачені вчителям
Зарплата педагогам розраховується відповідно до наказу Міносвіти та науки України №557 від 26.09.2005. Цей наказ передбачає виплату вчителям різних надбавок.

Зокрема, для вчителів передбачено такі надбавки за педагогічний стаж:

понад 3 роки – 10%;
понад 10 років – 20%;
понад 20 років – 30%.
Крім того, вчителям можуть доплачувати за престижність педагогічної праці. Така доплата може становити до 30% посадового окладу.

Ще 20% від окладу може становити доплата за успішну сертифікацію. Її виплачують протягом дії сертифіката.

Ще один вид доплат за класне керівництво. Розмір такої доплати:

у 1-4 класах – у розмірі 20% від посадового окладу;
у 5-11 класах – у розмірі 25%.

Вчителям також належить доплата за перевірку письмових робіт:

з математики – 15%;
з мови та літератури – 20%;
з іноземної мови, технічної механіки (конструювання) та креслень – 10% посадових окладів залежно від навчального навантаження;
у 1-4 класах закладів загальної середньої освіти – 15% ставки заробітної плати незалежно від навчального навантаження.
Крім того, вчителям передбачено ще низку різних доплат:

за завідування навчальними кабінетами, ресурсними кімнатами, лабораторіями, спортивними залами чи майданчиками – 10-15%, за завідування майстернями, кабінетами інформатики – 15-20% окладу;

за роботу в інклюзивних класах – 20% посадового окладу за години роботи в цих класах;

за проведення позакласної роботи з фізичного виховання учнів – 10-40% посадового окладу, залежно від кількості класів у ЗЗСО;

за обслуговування комп’ютерної техніки в навчальних закладах, де є кабінети інформатики – 10-15% тощо.

Вчителям також доплачують надбавки за роботу у навчальних закладах певного типу, а також за звання, які вони мають. Зокрема, за цими статтями передбачені такі види доплат:

за педагогічні звання “вчитель-методист”, “викладач-методист”, “вихователь-методист”, “майстер виробничого навчання І категорії” – 15% посадового окладу; за педагогічні звання “старший вчитель”, “старший викладач”, “старший вихователь”, “керівник гуртка – методист”, “педагог-організатор-методист”, “практичний психолог-методист”, “старший вожатий-методист”, “майстер виробничого навчання ІІ категорії” – 10% окладу. Загалом сьогодні до зарплати вчителя передбачено понад 50 видів різних доплат. І далеко не кожен адміністратор може розібратися в цій складній системі оплати праці.

Джерело