Дві третини міста Барвінкового на Харківщині розбили росіяни під час боїв за сусідній Ізюм, на капітальне відновлення будівель у громади немає коштів, а інвестори не вкладають гроші у місто, яке розташоване за 70 кілометрів від Бахмута, каже міський голова Барвінкового Олександр Бало. За його словами, по місту з населенням у 10 тисяч російські військові били протягом семи місяців касетними снарядами.

Як зараз живе побите Барвінкове — матеріал Суспільне Харків.

До 1,5 тис. приватних будинків у Барвінковому побиті

Барвінкове розташоване на південному сході Харківщини, й нині лінія фронту проходить за 70 кілометрів. У 2022 році бої йшли впритул, навколо сусіднього Ізюма. Міський голова Олександр Бало каже: протягом семи місяців росіяни щодня обстрілювали Барвінкове, переважно касетними боєприпасами — побили дві третини міста.

Розбите на дві третини: як живе Барвінкове на Харківщині — місто за 70 км від Бахмута

Місто фактично 24 години на добу було під обстрілами

"У нас було у місті до 5 тис. приватних будинків, з них до 1,5 тис. сильно постраждали, інші — практично всі побиті, якщо враховувати, що дахи побиті, вікна", — розповідає Бало.

У двоповерхівці на вісім квартир живе лише родина Телушкіних. У травні 2022 року єдина їхня сусідка загинула, коли в їхній під'їзд влучила російська ракета. За словами Ігоря Телушкіна, у його квартирі вибило вікна, потріскалася стеля. Тоді в оселі не було газу та електрики, зараз їх відновили.

Мені просто ніде їхати

"Коли бабахнуло, я у квартирі був, живу на першому поверсі. Я так злякався... Між квартирами стінок нема. Виносили загиблу через під'їзд. Комунікацій не було: води, газу. Вікон, дверей теж. Стеля затекла. Я приїхав на початку лютого 2023 року, почав фарбувати, зробив туалет у дворі, раніше, звісно, був в будинку", — говорить житель Барвінкового.

В якому стані адміністративні будівлі в Барвінковому

Пошкоджень під час війни зазнали й адміністративні будівлі: суд, поліція, ліцей.

"Суд частково відремонтували, повставляли вікна, зараз працюємо над дахом. Поліцейський відділок потребує капітального ремонту — все побите вибуховою хвилею, потім всередину затікала вода, поки йшли бойові дії, нічого не ремонтували, дах ми перекрили у квітні", — розказує Олександр Бало.

Розбитий і міський відділ освіти, каже міський голова Барвінкового: "На першому поверсі був ДРАЦС, БТІ, нотаріат — надавали адміністративні послуги. На сьогодні це все розбито".

За словами директорки ліцею Наталії Рудьковської, перше влучання по закладу було у березні 2022 року.

"Вилетіли фасадні вікна. Найстрашніше було в травні — урвище розміром сім на 10 метрів. Плити підняло і опустило. Найбільше постраждав дах", — розказала директорка ліцею.

Комунікації Барвінківської громади після обстрілів

На травень 2023 року у Барвінковому працюють усі комунікації, водопостачання та електрику відновлювали одразу, щойно перебивало мережі, розповідає міський голова.

"Навіть під час бойових дій у нас практично вся інфраструктура працювала. Єдине, чого не було — газу, але це була перебита магістраль високого тиску між містами, не було в донецькій стороні, не було і в нас. Газу не було, мабуть, місяців п'ять-шість", — каже Бало.

За його словами, у громаді досі два села без світла — Велика Комишуваха і Барабашівка: "Там ведуться роботи, але дуже зупиняє їх розмінування".

У жовтні 2022 року заняття відновила секція футболу Барвінківської дитячо-юнацької спортивної школи. Тренер Олександр Одинодченко каже, взимку в закладі не було опалення — мережі, через які тепло йде на заклади освіти та адмінбудівлі, пошкодило під час обстрілів.

"Трішечки було прохолодно переодягатись, а займатись було чудово, діти прогріті, у русі", — говорить тренер.

Щоб відновити опалення у дитячо-юнацькій спортивній школі, дитсадку, ліцеї та будинку творчості, у міськраді розробляють проєкт модульної котельні, її установка коштуватиме 17 мільйонів гривень, говорить заступниця міського голови Наталія Коптєва.

"Лінія фронту на якій відстані?"

Побиті будівлі частково ремонтують коштом громади, допомагають волонтери, каже Бало.

"Дуже допомогла нам дніпровська благодійна організація. Вони приїхали за свій кошт встановлювали вікна, у кого з людей були не пластикові, а прості дерев'яні. Ми з ними й далі співпрацюємо, вони обіцяють у червні заїжджати та допомагати людям відновлювати дахи", — каже Олександр Бало.

"Ми тісно стали співпрацювати з громадськими організаціями, які контактують з ООН. Але перше питання, яке у них постає — лінія фронту на якій відстані? Ми говоримо, що 70 кілометрів, і це трохи стримує їх, щоб вкладати кошти у відновлення", — говорить заступниця Барвінківського міського голови Наталія Коптєва.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Джерело