27 травня помер художник Ілля Кабаков. Про це йдеться на офіційній сторінці Фундації Іллі та Емілії Кабакових у Facebook.

"З великим сумом повідомляємо що Ілля Кабаков пішов у вічність, великий художник, філософ, кохана людина, дорогий батько та дідусь, якого обожнювали".

Ілля Кабаков (30 вересня 1933 — 27 травня 2023) — народився у місті Дніпро, однак його кар'єра склалась у Москві, куди він переїхав у ранньому віці. Вчився у Московському державному академічному художньому інституті ім. В. І. Сурикова протягом 1951—1957 років. У 1950-х працював графіком-ілюстратором дитячих книжок. Активний учасник художнього процесу з початку 1960-х років. Жив у Нью-Йорку з 1988 р.

Помер Ілля Кабаков — художник, що вилетів зі своєї квартири у космос Визначні роботи Іллі Кабакова

Кабаков — відомий художник-концептуаліст, автор утопічний ідей. Відомий своїми тотальними інсталяціями. Зокрема, він відомий тим, що у своїй творчості розвивав ідеї утопії, посилаючись на Малевича та Татліна. Одна з ключових його концепцій — людина, що полетіла зі своєї квартири у космос.

Космізм — важлива риса Кабакова. Він народився та провів своє дитинство у промисловому закритому місті, яке виробляло ракети, також значна його частина життя співпадає із розвитком космічної галузі у СРСР.

У своїх роботах він рефлексував на життя у закритому вузькому примущенні, де метафора простору переноситься з приватного до політичного. Саме його роботи найбільш точно передають політичну задуху Радянського Часу, закритість суспільства та водночас прагнення розірвати цю замкненість.

Співпраця з Емілією Кабаковою

Великий корпус своїх останніх робіт Кабаков створив у співпраці або у діалозі з останньою дружиною Емілією Кабаковою. Відтак роботи часто мають подвійне авторство.

Найбільш відомі роботи Іллі Кабакова Жук (1982); Людина, що вилетіла у космос зі своєї кімнати (1986); Лабіринт (альбом моєї матері) (1990); Туалет (1992). Кабаков — український художник?

Політична ідентичність Кабакова є дискусійним питанням. Він народився у Дніпрі, однак побудував кар'єру у радянській Москві. За радянських часів його ідентифікували як радянського та радянського українського художника. У перші роки незалежності у каталогах, на виставках та книгах він писав себе українцем.

Від 2000 року активно присутній у Росії. Протягом останніх років його ідентифікували саме як російського або радянського автора. Саме у музеях Росії знаходиться велика кількість його робіт. Зокрема, уже під час війни у 2018 році Нова Третьяковська галерея провела велику ретроспективу художника під назвою "У майбутнє візьмуть не всіх".

Вплив Кабакова

Він вплинув на багатьох піздньорадянських митців та переважно на концептуальне мистецтво Москви, Одеси, Харкова, а також поза Радянських Союзом. Його роботи знаходяться у колекціях ключових музеїв світу та виставлялись у MoMA, Tate та інших музеях.

Кабаков є ендиклопедичним автором, за його інсталяції та тотальні інсталяції вивчають в історії світового мистецтва як визначні приклади.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

Джерело