Очаків — одне з перших міст, яке зазнало авіаційних ударів армії Російської Федерації на початку повномасштабного вторгнення. Наслідки обстрілів міста ліквідовують рятувальники 22-ї державної пожежно-рятувальної частини. За словами надзвичайників, викликів на гасіння пожеж та розбори завалів побільшало.

Як працюють та що змінилося з початку повномасштабного вторгнення рятувальники розповіли кореспондентам Суспільного.

Більшість рятувальників 22-ї пожежно-рятувальної частини зустріли повномасштабне вторгнення тут, в Очакові. Місто одне із перших, по яких прийшлись авіаційні удари російської армії. За словами заступника начальника частини Віталія Гришка, того дня, 24 лютого 2022 року, вперше довелось ліквідовувати наслідки бойових дій.

Як рятувальники адаптувалися під роботу під обстрілами в Очакові, що на Миколаївщині

"В перший день було дуже страшно, ми не розуміли. Ми стояли на пірсі, гасили , подавали переносний лафетний ствол і в цей момент військові почали кричати: "ракета, в укриття". Я дивився на море, летіла ракета, прямо на пірс, але слава Богу вона пішла в море, метрів 200 від пірса, там була така вибухова хвиля, що поруч, метрів 200 від причалу поклало корабель на бік", — згадує Віталій Гришко.

Найважче в роботі, говорить рятувальник Дмитро Пуцулай, змиритися зі смертями людей. Кожен такий випадок врізається у пам'ять.

"Ми виїжджали, нам о 9:00 надійшов дзвінок, ми виїхали, після обстрілу постраждали, загинули люди і поранена маленька дитина. Це дуже запамʼяталось. Дуже була емоційна напруга, дуже хвилювались всі і було, що бачити там", — говорить Дмитро Пуцулай.

Змінилась служба для загону рятувальної станції. Замість порятунку на воді — пожежі та мінно-вибухові травми у людей.

"У мирний час ми виходили на воду, рятували людей постраждалих, а на даний час обстріли, розбори, люди виїжджають. Тобто профіль змінився. Сказати, що втягнулися, не скажеш, по-різному, щоразу прилітає щось інше, то ракети, то безпілотники. Трохи вже розумієш куди бігти, де можна сховатись, почув, що гучно рвануло — вже починаєш розрізняти, що це", — говорить начальник рятувального загону Андрій Петров.

Будівлю частини пошкоджено обстрілами. За словами начальника частини Євгена Андріяша, в момент удару рятувальники були на виклику.

"Сюди першого січня було пряме влучання. Це бетонні плити, вони доволі міцні, 6-ти метрова бетонна суцільна плита, одна була знищена одразу впала", — сказав Євген Андріяш.

Під час обстрілів особовий склад перебуває в укритті, облаштованому в частині, після відбою повітряної тривоги — виїжджають на ліквідацію. Втім, це не гарантує, що ворог не продовжить обстріл, говорить Євген Андріяш.

"Було таке, що підрозділ потрапляв під обстріли повторно, хто де, хто падав у якісь ущелини, шукали якісь заглиблення, під машину лягали, якщо є поруч будівлі, то забігали у підвал. Уже люди в Очакові і наш підрозділ, як це не звучить прикро, пристосувались до умов, всі розрізняють, що таке вихід, що таке прихід, що є декілька секунд, знайти умовно безпечне укриття", — сказав Євген Андріяш.

53 рятувальники працюють в чотири зміни, говорить начальник частини, втім доба через три — це умовно.

"Зазвичай, коли йде обстріл або "Градом" або ще чимось, іншими реактивними системами, займань багато, тобто може два-три, бувало навіть по чотири займання, тоді фізично двох відділень не вистачає. Збираємо резервне відділення. Коли були дні, коли сильні обстріли, то працює майже вся частина", — розповів Євген Андріяш.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

Джерело