Полтавська міськрада та облрада виявилися найбільш закритими. Що стосується інших рад, наприкінці 2022 року після моніторингу «Чесно» ситуація змінилася на краще. У лідерах Дніпропетровська, Рівненська та Тернопільська міськради. 

З огляду на те, що пандемія та війна суттєво погіршують доступ громадян до інформації, рух «Чесно» повторно дослідив відкритість міських та обласних рад в Україні у другому півріччі 2022-го. Деякі ради суттєво затримали відповіді на запити і надіслали дані лише наприкінці лютого або в березні цього року. 

Міськради, які покращили свої показники у порівнянні з попереднім періодом 2022 року, очолюють Борис Філатов («Пропозиція»), Олександр Третяк (ЄС) та Сергій Надал («Свобода»). Саме ради цих мерів мають максимальний рівень відкритості.

Дорогі виборці, приходьте після війни! Рейтинг прозорості місцевих рад

Запорізька міська рада, яку майже два роки очолює в. о. голови – секретар ради Анатолій Куртєв («Слуга народу»), залишається в аутсайдерах. Примітно, що у 2021 році обраний громадою мер Володимир Буряк (Партія Володимира Буряка «Єднання») звільнив Куртєва через неправильно заповнену декларацію. У свою чергу Куртєв подав позов до суду, а Запорізький окружний адміністративний суд задовольнив заяву та скасував розпорядження мера про його звільнення. Через кілька тижнів після поновлення на посаді Куртєва Буряк написав заяву про дострокове складання повноважень.

Дорогі виборці, приходьте після війни! Рейтинг прозорості місцевих рад

Полтавська міська рада, як і минулого разу, обіцяє надати відповідь після закінчення воєнного стану. Наразі раду очолює Олександр Мамай («За майбутнє»). Варто зауважити, що Мамай є фігурантом Реєстру держZрадників руху «Чесно» через поширення російської пропаганди та інформації про розміщення підрозділів ЗСУ. Через це у 2022 році СБУ оголосила підозру Мамаю, після чого прокуратура Полтавської області повідомила, що клопотатиме про тримання його під вартою та про відсторонення з посади голови на два місяці. 

Сам Мамай заявив, що поширена ним інформація про забезпечення військових була відкритою. Згодом суд розглянув клопотання про відсторонення Мамая, але відпустив його під особисте зобов'язання. Після цього СБУ провела обшуки у Полтавській міськраді.

Деякі засідання місцевих рад продовжують проводитися в закритому режимі та без анонсування для громадськості й журналістів. Ради здебільшого не інформують громадян про засідання комісій та винесені на обговорення питання. Через це мешканці міст дізнаються про прийняття або неприйняття рішень лише постфактум і не можуть вплинути на процес. Доступ до участі у пленарних засіданнях чи засіданнях комісій також обмежено.

Запити «Чесно» містили 11 маркерних питань щодо діяльності міських та обласних рад у другому півріччі минулого року (від 30 червня до кінця грудня 2022 року), які стали критеріями для оцінювання. Всі ці критерії не суперечать чинному законодавству. За кожну позитивну відповідь на сформульоване у запиті питання давався один бал. Якщо інформація публікується частково, це оцінювалося у пів бала.

Що стосується облрад, то тут відразу виокремилися чотири лідери. Львівська продовжує тримати першість, її очолює Ірина Гримак (ЄС). Три ради покращили результати: Вінницька, Волинська та Рівненська. Їх очолюють відповідно Вячеслав Соколов («Українська стратегія Гройсмана»), Григорій Недопад («За майбутнє») та Андрій Карауш («Слуга народу"». Ці ради набрали 10 балів із максимально можливих 11. 

Дорогі виборці, приходьте після війни! Рейтинг прозорості місцевих рад

Більш закритими стали ради областей, які очолюють Олександр Сич («Свобода»), Михайло Головко («Свобода») та Сергій Шульга («Слуга народу»). Це Івано-Франківська, Тернопільська та Кіровоградська облради відповідно. Остання пояснює такий стан речей тим, що оприлюднення такої інформації може шкодити обороноздатності країни.

Дорогі виборці, приходьте після війни! Рейтинг прозорості місцевих рад

Примітно те, що навіть ради деокупованої в листопаді 2022 року Херсонщини публікували більше інформації.

А Івано-Франківська облрада на час військового стану повністю закрила запитувану інформацію, хоча, за власними даними, ще до 24 лютого минулого року публікувала її.

Київська облрада проігнорувала запит «Чесно». На сайті вказана єдина електронна адреса, і нам підтвердили, що це діюча скринька, але відповідей на запити так і не надали. Минулого разу для того, щоб отримати інформацію, рух звертався до заступника голови облради Ярослава Добрянського («За майбутнє»). Але для громадян важливо, щоб система працювала без персональних звернень до керівників рад.

Облрада Полтавщини, яку очолює Олександр Біленький, відмовила у відповіді, бо інформація не є публічною. Офіційний сайт Харківської облради впродовж зазначеного періоду не працював після руйнування будівлі ради внаслідок ракетного удару. 

Дорогі виборці, приходьте після війни! Рейтинг прозорості місцевих рад

А от Запорізька облрада протягом запитуваного часу взагалі не проводила сесійних засідань.

«Чесно» підготував не лише рейтинг прозорості роботи рад, а й детальний аналіз усіх критеріїв, щоб місцева влада розуміла, що слід покращити, а громадяни могли вимагати у депутатів та голів рад прозорішої роботи.

Сесійні засідання

Раніше доступ до відкритих даних сайту Київради можна було брати за взірець. Після 24 лютого і до кінця 2022 року оприлюднення розпоряджень про скликання та анонсів засідань комісій не здійснюється, а порядки денні наведені без зазначення дати проведення. Але після моніторингу помітна позитивна динаміка. 

Наприкінці серпня 2022 року депутати столиці прийняли рішення щодо додаткових заходів для відкритості та прозорості діяльності на період дії воєнного стану, яким відновлено трансляцію пленарних засідань та засідань комісій.

Дорогі виборці, приходьте після війни! Рейтинг прозорості місцевих рад

Після першого аналізу в серпні 2022 року, у якому рух «Чесно» звернув увагу на те, що війна негативно вплинула на доступ до публічної інформації у низці рад, станом на кінець року майже всі показали більшу відкритість. Місцева влада досі посилається на нове законодавство (№ 2259-IX), яке дозволяє не оприлюднювати інформацію, яка ще до повномасштабного вторгнення була публічною.

«Чесно» зауважує, що питання, які стосуються інтересів національної безпеки, приймає парламент, а не місцева влада. Якщо рада розглядає питання, яке не має потрапити в публічну площину, бо стосується оборони міста, то громада не може через це втратити право знати, що відбувається у міськраді. А наприкінці року зазвичай пр

Джерело