На черговій сесії Михайлюцької сільської ради Шепетівського району прийнято рішення звернутися до президента України та міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про недопущення розробки Городнявської ділянки Буртинського родовища графіту.

Про це йдеться у публікації сайту міста Шепетівка.

Ініціативною групою громадян села, згідно публікації сайту, уже направлені листи до міністерства довкілля, Хмельницької обласної та Шепетівської районної рад, Хмельницької обласної і Шепетівської районної військових адміністрацій з вимогою врахувати точку зору громади.

Жителі громади на Хмельниччині виступили проти розробки родовища графіту турецькою компанією Onur Group

“Нас обурює предмет оцінювання. Ми, як громада, вважаємо, що цей проєкт не лише небезпечний, але й не має належного обґрунтування своєї необхідності. Тому ми прохаємо Вас ретельно розглянути наш лист та врахувати нашу позицію стосовно цього об’єкта. Наша громада відмовляється від будь-яких проєктів, що можуть негативно вплинути на довкілля та здоров'я мешканців. Проєкт планової діяльності, що підлягає оцінці впливу на довкілля, викликає наші серйозні застереження”, — йдеться у листі.

Селяни впевнені, що дозвіл на користування надрами був виданий незаконно, пише сайт міста Шепетівка, оскільки село Заморочення Михайлюцької громади знаходиться безпосередньо на контурах кар'єра, а у повідомленні про це навіть не згадується.

“Крім порушень наших конституційних прав, ми також стурбовані майбутнім видобутком графітової руди. Шум, пил, забруднення води та інші негативні наслідки, що супроводжують видобуток, мають негативний вплив на здоров'я нашої громади. Крім того, на відстані менше одного кілометра від декількох населених пунктів будуть проводитися бурові та підривні роботи, які будуть піднімати верхні та нижні шари ґрунтів, а також через населені пункти регулярно будуть їздити великі вантажівки, внаслідок чого будуть руйнуватися будинки та дороги”, — йдеться у листі.

Додатково до вже згаданих наслідків, селяни також звертають увагу на ще один аспект — осушення. У повідомленні зазначено глибину кар’єра 150 м. Розробка родовища, на думку селян, призведе до зниження рівня ґрунтових вод та забруднення шкідливими сполуками.

“Майбутнє наших дітей є найважливішою цінністю для нашої громади та для України в цілому, тому ми не можемо бути байдужими до можливих наслідків реалізації проєкту з видобутку графіту, запланованого на 130 років. Тому ми наполягаємо, щоб міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України врахувало позицію нашої громади і не погоджувало “Звіт з оцінки впливу на довкілля по Городнявській ділянці Буртинського родовища!. З урахуванням наших обґрунтувань ми вважаємо, що проєкт слід повністю припинити!”, — зазначають у зверненні жителі Михайлюцької громади.

Турецькі інвестиції у графіт на Хмельниччині

Турецька компанія Onur Group, один із найбільших підрядників “Великого будівництва”, отримала спецдозвіл Держслужби геології та надр України на видобування графітової руди, яка використовується для виробництва автомобільних акумуляторів, та планує інвестувати 50 мільйонів доларів у розробку родовища, розташованого південніше села Заморочення, за один кілометр на північний схід від околиці села Городнявка, що у Шепетівському районі на Хмельниччині. Період окупності інвестицій — 5–10 років.

Про це на початку лютого повідомило видання “Forbes Україна”.

“Після майже дворічної судової тяганини українська компанія “Спис Україна”, яка входить у групу Onur Group, отримала спецдозвіл Держслужби геології та надр України на видобування графітової руди на Буртинському родовищі у Хмельницькій області. Емре Караахметоглу, головний координатор Onur Group Ukraine повідомив, що “лишились ще певні проблеми з відчуженням землі, проте процес триває”, — йдеться у матеріалі Forbes Україна.

Розробка родовища може початися через 7–12 місяців, прогнозує геолог компанії “Геологічна інвестиційна група” Євгеній Мороз на сторінках Forbes. Термін залежить від того, додає він, наскільки швидко будуть вирішені питання землі, проведено оцінку впливу на довкілля та погоджено проєкт промислової розробки, каже він.

Дозвіл на розробку, за інформацією видання, обійшовся компанії у 44,8 мільйона гривень, що вдвічі більше стартової ціни. Дозвіл на видобування графіту на Буртинському родовищі ТОВ «Спис Україна» отримало на 20 років.

Термін окупності інвестицій компанія оцінює в 5–10 років. “Все залежить від коливання світових цін”, — говорить Караахметоглу.

Вартість графіту на кінець 2022-го — 740 доларів за тонну, свідчать дані цінового агентства Argus, пише Forbes Україна. Максимальний річний обсяг виробництва на Буртинському родовищі, за даними Держгеонадр, може досягати 55 900 т графітного концентрату. Тобто, згідно публікації Forbes, річний дохід Onur Group може досягати 41,4 мільйони доларів.

В Україні Onur Group, як пише Forbes Україна, входила до трійки найбільших підрядників ініціативи Володимира Зеленського «Велике будівництво». У 2021-му компанія виконала 10,2% всіх дорожніх підрядів на 26,7 мільярдів гривень. Паралельно з дорожнім будівництвом турецька група розширювала свою діяльність в інших галузях, передусім, у добувній промисловості.

Військова агресія Росії проти України, що призвела до зупинки 90% дорожніх робіт, лише підсилила прагнення компанії до диверсифікації свого бізнесу в Україні. Наразі, крім спецдозволу на розробку графіту, Onur Group, за даними ForbesУкраїна має дозвіл на видобуток інших корисних копалин: каоліну первинного, піску, а також золота.

Збагачений графіт з українського родовища буде використовуватись для виробництва автомобільних акумуляторів та як сировина для сталеливарної промисловості, розповів ForbesУкраїна Караахметоглу з Onur Group Ukraine.

Основну частину попиту становитимуть дві галузі: виробництво літій-іонних акумуляторів і електродів для електродугових печей (EAF), які використовуються у виробництві сталі, наводить думку геолога Євгенія Мороза Forbes.Графіт, за його словами, користується все більшим попитом на світових ринках, передусім, через зростання популярності літій-іонних батарей.

“У липні 2021-го Рада національної безпеки та оборони України включила графіт до переліку корисних копалин, що мають стратегічне значення для сталого розвитку та обороноздатності країни. Графіт, наприклад, використовується для виготовлення теплового захисту носової частини боєголовок балістичних ракет”, — йдеться також у публікації Forbes Україна.

Згідно їхньої публікації, загальний попит на графіт у світі може зрости на 500% у найближчі 30 років, за підрахунками Світового банку.

Пріоритетні ринки для українського графіту — Європейський Союз і США. У 2020-му ЄС на 98% залежав від імпорту природного графіту, а Сполучені Штати — на 80%. “Україна має всі можливості збільшити виробництво природного графіту для його подальшої реалізації в Європі, США та інших країнах”, — наводить слова геолога Євгенія Мороза Forbes Україна.

Читайте також На Хмельниччині планують збудувати виробничий цех гофрокартону та гофротари На Хмельниччині повідомлено про підозру чоловіку, який незаконно видобував пісок На Хмельниччині підрядник витратив 3 мільйони гривень бюджетних коштів на власні потреби, — поліція Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Джерело